Aktualności

Naliczono mi opłatę adiacencką!

Naliczono mi opłatę adiacencką!

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie na czym polega procedura związana z opłatą adiacencką oraz dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z ADIACENCKA.PL. Opłata adiacencka to opłata ustalona przez gminę, wynikająca z podziału nieruchomości lub budowy infrastruktury rzekomo zwiększającej jej wartość. Najczęściej otrzymanie decyzji o naliczeniu opłaty jest dla naszych klientów szokiem, który jest kumulowany dodatkowo przez wysoką kwotę do zapłaty. Kwoty te to zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętajmy, że naliczenie opłaty nie jest nieodwołalne – to decyzja administracyjna, więc możemy z nią walczyć. Najważniejszym czynnikiem jest czas. Im wcześniej nawiążesz z nami kontakt, tym zakres możliwości i działań, które możemy podjąć na Twoją rzecz będzie szerszy. Do chwili obecnej możemy pochwalić się 100% skutecznością.

ZAWIADOMIENIE O WSZCZĘCIU POSTĘPOWANIA

Załóżmy, iż dokonałeś podziału nieruchomości. Decyzja o podziale stała się ostateczna. Zwykle mija dużo czasu (ok 1-2 lat) nim przyjdzie Ci się zmierzyć z opłatą adiacencką. Pierwsze pismo jakie otrzymasz będzie to pisemne zawiadomienie o wszczęciu postępowania ws. opłaty. Gminy już na tym etapie posiadają wykonany operat szacunkowy i wiedzą jaką kwotę mogą od Ciebie uzyskać. Nie czekaj na decyzję, zgłoś się już na tym etapie, abyśmy mogli działać od początku.
 
OPERAT SZACUNKOWY

Żadna decyzja o naliczeniu opłaty adiacenckiej nie może zostać wydana bez wykonania operatu szacunkowego. Czym jest operat szacunkowy przeczytasz TUTAJ. Operat wykonuje na zlecenie gminy rzeczoznawca i jest to podstawowy dowód w postępowaniu. Jak wspomniano wyżej w momencie rozpoczęcia postępowania gminy zwykle już dysponują operatem. Warto pamiętać, że operaty wykonywane są na zlecenie gmin, a jak pokazuje praktyka są one najczęściej nierzetelne i zawyżone.
Po uzyskaniu przez gminę operatu szacunkowego, masz możliwość złożenia własnych uwag, przedłożenia kontroperatu czyli podobnego operatu na twoje zlecenie. Szereg narzędzi, którymi dysponujemy, a które wynikają z doświadczenia naszych prawników, pozwalają nam walczyć z nierzetelnością operatów.
 
ZAWIADOMIENIE O ZAKOŃCZENIU POSTĘPOWANIA

To kolejne pismo, które otrzymasz. Gmina zawiadomi Cię, iż zakończyła postępowanie dowodowe oraz wyznaczy termin 7 dni do składania uwag i zastrzeżeń.
 
DECYZJA O NALICZENIU OPŁATY ADIACENCKIEJ

Otrzymałeś decyzję administracyjną z naliczeniem opłaty adiacenckiej. Od dnia otrzymania masz 14 dni na złożenie odwołania. Warto zanotować kiedy pismo zostało odebrane i zachować kopertę. Czym jest decyzja o opłacie możesz przeczytać TUTAJ.
 
ODWOŁANIE OD DECYZJI

W ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o opłacie, masz możliwość złożenia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego miejscowo. O S.K.O. możesz przeczytać TUTAJ. Od tego jakie zarzuty podniesiemy, jakie błędy w operatach wykryjemy zależeć będzie czy Kolegium uzna nasze stanowisko. S.K.O. ma ograniczony zakres orzekania:
  • Utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo;
  • Uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzje – umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części albo;
  • Umarza postępowanie odwoławcze.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze zbada nasze odwołanie i oceni, czy decyzja została wydana prawidłowo.
 
SKARGA DO SĄDU

W przypadku, gdy S.K.O. utrzymało decyzję w mocy i żadne Twoje działania nie przyniosły efektu, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia S.K.O. możesz złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wchodzisz tym samym w ostatnią fazę walki z opłatą adiacencką i do tego najtrudniejszą. Na tym etapie powinieneś już korzystać z pomocy radcy prawnego, który przygotuje skargę w sposób profesjonalny.
 
Zgłoś się do ADIACENCKA.PL. Nasi prawnicy pomogą zmniejszyć opłatę lub doprowadzą do całkowitego jej uniknięcia.

Zaufaj nam.

Paweł Janicki
Radca prawny

Więcej artykułów

Obligatoryjne elementy decyzji administracyjnej

Obligatoryjne elementy decyzji administracyjnej

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów wyjaśniliśmy czym jest decyzja administracyjna oraz wskazaliśmy nasze prawa do odwołania się od niej. W niniejszym tekście wskażemy jej obligatoryjne elementy, które musi zawrzeć organ wydający, tak aby decyzja administracyjna była zgodna z obowiązującym prawem.

Czym jest opłata adiacencka?

Czym jest opłata adiacencka?

Niewielu właścicieli nieruchomości ma świadomość o istnieniu instytucji opłaty adiacenckiej. Dla wielu z naszych klientów otrzymanie tajemniczo brzmiących decyzji o naliczeniu opłaty adiacenckiej opiewających na bardzo duże kwoty było dużym zaskoczeniem połączonym z poczuciem niesprawiedliwości i pokrzywdzenia przez gminę.


powrót

W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz przeczytać o tym tutaj.
x