Aktualności

Opłata planistyczna

Przepisy polskiego prawa uwzględniają dwie, pod pewnymi względami podobne do siebie opłaty wnoszone przez właścicieli nieruchomości lub ich wieczystych użytkowników na rzecz gminy. Są to podatek adiacencki oraz opłata planistyczna, która przez niektórych nazywana jest także rentą. Obie wiążą się bezpośrednio ze wzrostem wartości nieruchomości wynikającym z działań podejmowanych przez gminę, czy inną jednostkę samorządu terytorialnego, lecz mimo to nie są sobie tożsame.

czytaj więcej

Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości (opłata planistyczna)

W naszym systemie prawnym funkcjonują dwie opłaty, które bardzo często są ze sobą mylone. Chodzi oczywiście o opłatę adiacencką i opłatę planistyczną, która często nazywana jest rentą planistyczną. Należy pamiętać, że są to zupełnie różne od siebie opłaty, przy czym mają one jedną wspólną cechę – obie opłaty mają związek ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek działań wykonanych przez organy administracji publicznej (np. gminę).

czytaj więcej

Z opłatą adiacencką można wygrać!

Grupie radnych z Dąbrowy Górniczej udało się przeforsować projekt uchwały, w której uległa zmianie wysokość opłaty adiacenckiej z 50%na 3% z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania infrastruktury technicznej. W przedmiotowej sprawie radca prawny Paweł Janicki z portalu Adiacencka.pl odpowiedzialny był za wsparcie merytoryczne radnych w kwestii opłat adiacenckich oraz przygotowanie stosownej opinii prawnej.

czytaj więcej

Opłata adiacencka, a podatek VAT

Prezentujemy Państwu ciekawą interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczącej opłaty adiacenckiej w kontekście podatku od towarów i usług. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią.

czytaj więcej

Dlaczego gminy nakładają opłaty adiacenckie?

Wielu z nas zastanawia się dlaczego gmina tak chętnie nakłada opłatę adiacenką na właściciela nieruchomości. Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

czytaj więcej

W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz przeczytać o tym tutaj.
x