Aktualności

Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości (opłata planistyczna)

W naszym systemie prawnym funkcjonują dwie opłaty, które bardzo często są ze sobą mylone. Chodzi oczywiście o opłatę adiacencką i opłatę planistyczną, która często nazywana jest rentą planistyczną. Należy pamiętać, że są to zupełnie różne od siebie opłaty, przy czym mają one jedną wspólną cechę – obie opłaty mają związek ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek działań wykonanych przez organy administracji publicznej (np. gminę).

czytaj więcej

Z opłatą adiacencką można wygrać!

Grupie radnych z Dąbrowy Górniczej udało się przeforsować projekt uchwały, w której uległa zmianie wysokość opłaty adiacenckiej z 50%na 3% z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania infrastruktury technicznej. W przedmiotowej sprawie radca prawny Paweł Janicki z portalu Adiacencka.pl odpowiedzialny był za wsparcie merytoryczne radnych w kwestii opłat adiacenckich oraz przygotowanie stosownej opinii prawnej.

czytaj więcej

Opłata adiacencka, a podatek VAT

Prezentujemy Państwu ciekawą interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczącej opłaty adiacenckiej w kontekście podatku od towarów i usług. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią.

czytaj więcej

Dlaczego gminy nakładają opłaty adiacenckie?

Wielu z nas zastanawia się dlaczego gmina tak chętnie nakłada opłatę adiacenką na właściciela nieruchomości. Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

czytaj więcej

Jaka jest wysokość opłaty adiacenckiej i czy obowiązuje ona na całym terytorium kraju?

Wielu z naszych Klientów kieruje do nas zapytania jaka jest wysokość opłaty adiacenckiej i czy obowiązuje ona na całym terytorium Polski? W niniejszym artykule odpowiemy na powyższe pytania tym samym rozwiewając wszelkie wątpliwości na temat popularnej w naszym kraju opłaty adiacenckiej.

czytaj więcej

W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz przeczytać o tym tutaj.
x